×

Hlášení

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Funkce e-mailu je na těchto stránkách dočasně zakázána, zkuste to prosím později.

Volby 2022 - vítězství Šance pro Chlumec

Krátce po volbách je málo času pro hluboké analýzy a závěry. Až zvolení nového vedení města a další roky ukážou, zda výsledky byly šťastnou volbou pro Chlumec. Před čtyřmi lety článek „Volby skončily, zapomeňte“ jsem zhodnotil výsledky obecních voleb spolu s jejich promítnutím na obsazení radnice. V novém vedení Chlumce zůstal z původního obsazení pouze starosta. Patří už k mnohaleté tradici v Chlumci, jak s úžasem veřejnosti se volby překvapivě zvrátí při hlasování o novém starostovi a při obsazení Rady města. Zda se stane vítězství Šance pro Chlumec skutečnou šancí pro naše malé městečko pod Krušnými horami, napoví už první ustanovující jednání zastupitelstva.

Volební hlasy sečteny a překvapivým vítězem se v Chlumci stala "Šance pro Chlumec", která získala třetinu ze všech míst v zastupitelstvu (5 mandátů). Jejich moderně vedená předvolební kampaň přes kandidátku s nepříliš známými osobnostmi zastupuje převážně mladou generaci Chlumce. Starosta Ing. Zettlitzer se svou kandidátkou ProChlumec se musí smířit s druhým místem a se 4 mandáty. Nenavázal na rok 2018, kdy suverénně zvítězil (5 mandátů), když vytěžil z úspěšnosti města jako celku. S obhájením křesla starosty to pro něho nevypadá příliš růžově. V Chlumci tradiční a ambiciózní strany, Chlumecká alternativa a Nezávislí, každá se ziskem pouze dvou mandátů, jistě očekávaly výsledek lepší. Chlumecká alternativa byla jediným z původních volebních seskupení, kterým se sice počet odevzdaných volebních hlasů mírně zvýšil, ale na počtu jejich zastupitelů se nic nezměnilo (opět jen 2 mandáty). Předvolební předpoklad, že stejně jako v minulosti některá z kandidujících stran neuspěje, se potvrdil a dvakrát. Pod čarou skončila KSČM, poslední tradiční stranická kandidátka, a podobný výsledek o zapojení se do veřejného života zaznamenalo sdružení Svobodných s Trikolorou. Učitelé, školáci a záškoláci pod hlavičkou Spolu si udrželi svůj jeden mandát. S jediným mandátem nakonec zůstala také HORKA, kde ústup ze slávy byl v absolutním i v relativním vyjádření nejvýraznější.

Kombinací, které se pro volbu nového vedení města nabízí je několik. Více než racionální úvahy a zájmy města, kterými se každý ohání, sehrají jako obvykle osobní a personální vztahy, nenaplněné ambice a zákulisní politikaření. Nejjednodušším aritmetickým řešením by byl vznik koalice dvou nejúspěšnějších "Šance pro Chlumec" a "ProChlumec" (5+4) případně doplněný o podporu dalších stran. Soustředit se na společné řešení problémů města by přineslo při programové shodě mír, klid a prosperitu Chlumci. O schopnostech odložit sváry stranou a v zájmu města ustoupit od osobních ambicí a od vzájemné nedůvěry, pochybuji. Zapomeňme na ideální stav, velkou nebo dokonce nějakou širokou duhovou koalici. Asi úplně nejhorší variantou by bylo zamrznutí na další roky v současné koalici, složenou z ProChlumec, Chlumecké alternativy a Nezávislých (4+2+2), která by vyšachovala Šanci pro Chlumec z přímého rozhodování o našich věcech veřejných. Šance pro Chlumec je totiž dnes díky počtu mandátů skutečně jedinou a na dlouho poslední šancí přinést do našeho kapřího rybníka změnu. Je to šance zapojit do budoucnosti nové mladé lidi ochotné pracovat pro své město a pro utváření své budoucnosti. Další a složitější kombinace tří a více stran si může každý dopočítat, pokud by nedošlo k povolebnímu rozpadu volebních seskupení na jednotlivce.

U překvapivých změn, které po volbách při volbě starosty a vedení města nastaly, sehrála roli vždy Chlumecká alternativa. Předvolební dohoda ČSSD s Nezávislými v roku 2010 byla smetena při hlasování o funkci starosty pro Ing. Maxu po nabídce ze strany Chlumecké alternativy. O čtyři roky později v roku 2014 počtem mandátů vítěz voleb Nezávislí (4 mandáty) zůstal jako nežádaná nevěsta v opozici díky spojení malých stran s podporou Chlumecké alternativy. Alternativa sama tuto koalici bez skrupulí a důvodů rozbila, aby po volbách 2018 díky jednomu přeběhlíkovi z vítězného ProChlumec ovládla s původní opozicí radnici. Jaké překvapení nás čeká letos? Volby 2022 byly úspěšné pro Šanci pro Chlumec a pro mladé, tak doufejme, že se tentokráte podaří šanci pro naše město naplnit.

Leave your comments

Post comment as a guest

0 / 300 Character restriction
Your text should be less than 300 characters

People in this conversation

Load Previous Comments